9 Mart 2011 Çarşamba

Saçlarımızı Uzatalım... / Tips for Longer Hair...

*Please scroll down for english.

Daha önce saç bakımı için neler yaptığımı ve hangi ürünleri kullandığımı  yazmıştım ancak aradan geçen sürede bazı değişiklikler yaptım. Tabii ben hiçbir şekilde saç uzmanı değilim ama kendi adıma faydalı bulduğum bazı bilgileri ve ürünleri paylaşmak istiyorum; özellikle saçlarını uzatmak isteyenlerin işine yarayacağını düşünüyorum...


-Eğer saçlarınızın uçları kuruysa tatlı badem yağı ve/veya saf sızma zeytinyağı sürüp bir kaç saat saçınızda beklettikten sonra saçlarınız yıkarsanız saçlarınız yumuşacık olur ve daha parlak görünür! Ben bu bakımı 2 haftada bir yapıyorum, özellikle zeytinyağı saçları inanılmaz yumuşatıyor!

-Saçlarınızı her gün yıkamayın; Saçlar kendi doğal yağına ihtiyaç duyuyor. Bu çok iyi bilinen kural benim uygulamakta en zorlandığım şey oldu; çünkü saç derim yağlı. Ama bir süredir saçlarımı bir sonraki gün yıkıyorum, bu şekilde eskisi kadar yağlanmadığını da fark ettim! Son aylarda John Frieda, Bioblas ve Novocrin'in şampuanlarını kullanıyorum ve hepsinden çok memnunum. 

-Banyodan sonra ıslak saçlarınızı mutlaka geniş aralıklı bir tarak ile nazikçe tarayın (veya daha iyisi saçlarınız kurumadan hiç taramayın). Fırça ile ıslak saçlarınızı tararsanız bu saçlarınızın kırılmasına neden olacaktır.

-Saçlarınızı mutlaka ısıdan koruyun!  Ben saçlarımda genellikle düzleştirici, zaman zaman da maşa kullanıyorum, bir de saç kurutma makinası devreye girince ne yazık ki fazlasıyla ısıya maruz kalmış oluyor saçlarım. Isıdan korumak için Dove ısıya karşı koruyucu spreyini kullanıyorum ve gerçekten benim saçlarımda işe yaradı. Ancak bu ürün herkesin memnun kaldığı bir ürün değil. Eğer bu ürünü kullanmayacaksınız bile mutlaka ama mutlaka saçlarınızı ısıdan koruyacak birşeyler kullanın! Çünkü ısı saçlarınızın kırılmasına neden olacaktır ve bu da saçlarınızı kesmenizi gerektirecektir.

-Saç kurutma makinesini 5 dakikadan fazla kullanmayın veya soğuk ayarı ile kurutun saçlarınızı! Tabii bu uygulaması (hele ki kışın) çok zor bir kural ama saçlarınızı ne kadar az ısıya maruz bırakırsanız o kadar sağlıklı olurlar!

-Sıkı toplanmış topuz ve at kuyruğu saçlarınıza zarar verecektir, bu nedenle saçlarınızı sıkı sıkı toplamaktan kaçının.

-Eğer saçlarınızı platin gibi çok açık sarı gibi bir renge boyatıyorsanız saçlarınızı kremlerle, maskelerle nemlendirmeye daha da çok dikkat etmelisiniz, ne kadar açıcı kullanılırsa saçlar o kadar sağlıksız oluyor.

-Çıt çıt, postiş gibi ek saçları hergün kullanmaktan kaçının, bu tür saça takılan şeyler ne yazık ki kendi saçınızda ağırlık yapıp saçlarınızda dökülmeye neden olabiliyor (Aslında bu konu tartışmaya açık; yabancı sitelerden okuduğum kadarıyla bu konu hakında şikayeti olan çok insan var.)

-Kuaföre gidip sık sık saçlarınızı kestirirseniz asla saçlarınızı istediğiniz kadar uzatmazsınız. Eğer saç uçlarında kırık yoksa gereksiz yere kestirmekten kaçının ve saçlarınızı koruyun ki kestirmek zorunda kalmayın!

-Son olarak dengeli beslenin! Bu konuda bir sıkıntınız varsa çeşitli vitamin takviyeleri ile tamamlayabilirsiniz!

Uzun ve sağlıklı saçlar için siz neler uyguluyorsunuz?


English: I would like to write a post on hair care, especially for those ladies who would like to grow their hair very long! There are some steps that I follow which I think you might find helpful. So lets start:

-Use extra virgin olive oil or sweet almond oil on the dry parts of your hair at least once every 2 weeks! You will notice a big difference, your hair will be shinier and healthier! I have noticed that my hair is much softer after applying these oils!

-Ok this is something which is known by everyone; don't wash your hair everyday! Remember your hair needs its natural oil! Now this rule was hard for me to follow since I have an oily scalp, but lately I have been sticking to washing every other day and I have noticed that my hair appears less greasy :)

-Try not to brush your hair after washing it because wet hair breaks much easier! If you must, comb your hair using a wide-tooth comb and be very gentle!

-Make sure to protect your hair from heat! I use a hair straightener and curling iron on my hair, and combined with the heat from a blow dryer my hair is unfortunately very much exposed to heat! So I use Dove's heat protectant, the brand doesn't matter just make sure you use something. Otherwise heat will damage your hair.

-Try not to use a blow dryer for more than 5 minutes (or use the cool settings) I know this is hard to follow -in winter especially- but the less heat exposure the healthier hair!

-Do not put your hair up in tight buns, ponytails! This is a no-no, it is very damaging! The best is to leave your hair open.

-If you color your hair be sure to take extra cair of it, especially light blonde, platinum colors really dry out and damage your hair! So be sure to use special conditioners an masques!

-Do not use clip on hair extensions every day, as I have read from many resources that this can be damaging to your natural hair (well it does make sense since you clip on something to your hair for along time it will tug your hair down).

-Ok I know they say get regular trims for achieving a healthy length, but unless you have split ends, or really damaged hair you dont have to trim your hair! If you keep getting trims it will not grow! So just try to be careful with what you have and be gentle to your hair so it can grow w/out split ends!

-Lastly make sure to follow a healthy diet, if not you can always use vitamins and tablets!

What are your tips and tricks for long, healthy hair?


.

9 yorum:

 1. Merhaba,

  Benim bir sorum olacaktı. Öncelikle Dove'un ürününden memnun kalmayanlar ne açıdan memnun kalmamış?

  İkincisi, saç kurutma makinesini kısa süreli ve neredeyse soğuk ayarda kullanmanın dışında başka ne yapılabilir ısıdan korumak için?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. uzun saçlar için en önemlisi sağlıklı beslenmek ve stresten uzak durmak,bunun haricinde saçlarım acaba uzamış mı diye sürekli düşünmemek ya da kafaya takmamak.Yazdığın kürler gayet iyi sonuç veriyor ama eksisi de çıkarmak için daha çok uğraşmak :(

  YanıtlaSil
 3. Esra; Dove'un saç spreyi hakkında bir kaç yorum okumuştum; insanlar bu ürünü kullandıktan sonra bir fark göremediklerini ve ürünün saçlarını yağlandırdığını yazmış. Açıkcası ben 2-3 şişe kullandım ve memnun kaldım, kendi adıma saçlarımın daha az kırıldığını fark ettim. Ama malum her ürün herkeste aynı sonuçları vermeyebiliyor.
  Isıdan korumak için ise önerim mümkün olduğunca az maşa ve düzleştirici kullanmak. Eğer kullanmanız şart ise öncesinde mutlaka ısıdan koruyucu sprey sıkmak. Bir de ısıya maruz kalan saçların kurumaması için zeytinyağı, tatlıbadem yağı gibi yağlar ile nemlendirmenin çok faydası oluyor. Teşekkür ederim yorum için...
  Sevgiler,

  Prettyflowery: Katılıyorum, zaten stresten uzak durmak her açıdan çok önemli :) En güzeli saçları kendi haline bırakmak, zaten her ay belli bir oranda uzuyor. Önemli olan uzadıkça bakımına dikkat etmek ve böylece kestirmek zorunda kalmamak! Uzun saçlara ulaşma süreci gerçekten zahmetli...
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
 4. birkaç öneride daha bulunmak istiyorum :)
  saç uzatan şampuanlar hiç etkili değil özellikle sarımsaklı sampuan falan,etkili olması için sarımsağı ezip şampuana katmak lazım herhalde.
  bir de çoğu yağ karışımları pek etkili olmuyor ama barcelino gerçekten iyi,bir kaç yerde daha yazdım bunu :)daha çok kişi kullanmalı bence:)

  YanıtlaSil
 5. prettyflowery: Tşkler öneriler için :) Sarımsağın çok faydalı olduğunu duydum hatta denemeyi de düşünüyorum :) Birde ısırgan otu da iyi geliyor, zaman zaman öyle bir kür de yapıyorum...
  Barcelino'yu duydum ama denemedim, önerini dikkate alacağım :)

  YanıtlaSil
 6. benimde saçlarım çok uzadı artık bakamıcak hale geldim ama napayım bi fönle uzun saç ne kadar güzel görünüyor kestiremiyorumda..bende zeytinyağını kullananlardanım sevgiler..

  YanıtlaSil
 7. Siyahsüt: Bende kıyamıyorum kestirmeye, bir kere uzatırken sıkılıp kestirmiştim ve çok pişman olmuştum :)
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
 8. Denegeli beslenmek çooook önemli hakikaten. Bütün dış faktörler bir yere kadar iyileştirici etkilerini gösterir. Benim de sürekli her gördüüğüm maskeyi, saç kremini filan deneme huyum var. Bir bu huyumdan vazgeçsem saçlarım da ben de rahatlayacağız :D

  YanıtlaSil
 9. Miskinkek: Aynen canım, dış faktörlerle bir yere kadar idare ediliyor :) Bende de o huy vardır özellikle maske ve kremlere karşı, yeni birşeyler görünce hemen denemek istiyorum :) Ama uzun bir süredir watsons'un avokadolu saç maskesini kullanıyorum, en az bi 4 kutu kullanmışımdır çok memnun kaldığım bir ürün. Birde John Frieda ve Pantene'in saç kremlerini kullanıyorum ara ara :)

  YanıtlaSil

Yorum yazdığınız için teşekkürler! Lütfen yorumlarınıza link eklemeyin, link eklenmiş yorumlar onaylanmayacaktır.