17 Mart 2015 Salı

Fondöten Fırçası için Öneriler

Makyaj fırçaları hakkında çok soru alıyorum, ben de kategorilere ayırarak hepsini yazmanın faydalı olacağını düşündüm ve önceliği fondöten fırçası için önerilere vermek istedim.


Malum kusursuz bir ten makyajı için, kullandığınız fondöten kadar, fondöten fırçası da önemli. Ben gün ışığına çıkınca yüzümde çizgi çizgi fırça lekesi fark ettiğim günden beri (neyseki o gün çok geride kaldı!) fondöten uygulamasına ve kullandığım fırçalara ekstra dikkat eder oldum. (Konu hakkında daha fazla bilgi için sahip olunması gereken temel makyaj fırçaları ve fondöten seçimi yazılarımı okumayı unutmayın!)

Fondöten fırçası için farklı seçenekler mevcut ve herkesin tercihi farklı olacaktır. Ben kullandığım farklı tip fondöten fırçalarından kısa kısa bahsedeceğim;

Yassı Fondöten Fırçası

Yassı ve Sivri Uçlu (Klasik) Fondöten Fırçası: Yıllar önce ilk keşfettiğim fondöten fırçası bu sivri uçlu fırçalardı. O dönem makyaj yaparken genelde parmaklarımı kullanıyordum, bu nedenle bir anda fırçaya geçmek beni heyecanlandırmıştı. Bu fırçalar hakkında kısa kısa görüşlerim şu şekilde;
 • Uygulama esnasında yüzünüzü fondöten ile adeta boyuyor olduğunuz için güzel bir kapatıcılık elde edeceksiniz.
 • Bu fırçaların ucu küçük olduğu için, fondöten uygulamasını çok hızlı yapmanız mümkün olmayacak.
 • Kılları az ve nispeten biraz daha sivri olduğu için uygulama esnasında çizgi çizgi görünüm oluşma ihtimali yüksek. Eğer bu tür bir fırça almaya karar verirseniz, fondöteninizi sürdükten sonra, bir ayna alıp pencere kenarında (gün ışığında) yüzünüzü kontrol etmenizde fayda var.

Stippling Duo- Fiber Fondöten Fırçası

Stippling (Küt Uçlu Duo-Fiber) Fondöten Fırçası: Stippling fırça kategorisinde benim iki favorim var; Sigma F50 Duo-Fiber ve Real Techniques Stippling Brush. 
 • Likit ürünleri cilde dağıtma konusunda başarılılar, air brushed diye tabir edilen kusursuz ten görünümünü elde edebilirsiniz.
 • Yumuşak yuvarlak hareketlerle uygulanınca doğal ve güzel bir bitiş sağlıyorlar ancak uygulama esnasında biraz sabırlı olmak gerekiyor.
 • Pigmentasyonu çok yoğun olan toz allıkları veya krem allıkları da bu fırça ile rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Falt Kabuki Fondöten Fırçası

Flat (Yassı) Kabuki Fırçası:  Flat Kabuki deyince benim aklıma ilk önce makyaj bloglarında sıkça övgü ile bahsedilen, Sigma'nın meşhur F80 fırçası geliyor. (Bu fırçanın detaylı yazısını en kısa sürede bloga ekleyeceğim.)
 • Oldukça dolgun, yoğun kılları olan bir fırça. Nispeten hızlı bir şekilde uygulama yapmanızı sağlıyor.
 • Ürünü cilde çok güzel ve homojen dağıtıyor. Fırça izi olmuyor.
 • Büyük bir fırça olduğu için, ince kıvrımlara uygulama yapmak biraz zor olabiliyor.

Buffing Fondöten Fırçası

Buffing (Yedirme) Fırçası: Buffing fırçalara, Real Techniques Expert Face Brush'ı örnek verebiliriz. Aslında RT markasının Buffing Brush adı altında ayrı bir fırçası da var, ama iki fırça birbirine çok benziyor; Buffing ile kast edilen şey ürünü cilde yuvarlak hareketlerle yedirerek sürmek.
 • Ucu biraz daha geniş ve kılları sık olduğu için ürünü cilde güzel dağıtıyor, pratik ve hızlı bir uygulama sunuyor.
 • Krem allık veya pudra uygulamaları için de kullanabilirsiniz.
 • Tıpkı flat kabuki fırçadaki gibi, burun kenarı gibi biraz daha ince veya kıvrımlı bölgelere uygulama yapmak zor oluyor.
Gördüğünüz üzere fondöten fırçası için birden fazla seçeneğiniz var, benim şahsi favorim Flat Kabuki ve Buffing fırçalar. Zaman zaman fırça kullanmaya üşendiğim de oluyor, bu durumda makyaj süngerleri imdadıma yetişiyor. Ancak makyaj süngerleri her ne kadar daha hızlı ve pratik uygulama yapsa da, ürünü daha fazla emdiklerini düşünüyorum, ayrıca kullanım ömürleri fırçalar kadar uzun olmuyor.

Sizin favorim dediğiniz fondöten fırçası hangisi?

6 yorum:

 1. merhaba,
  blogunuzu çok seviyorum, bunun gibi faydalı yazıları hep sizde buluyorum :) hep yazın lütfen!
  Beyza

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, çok sevindim bu yorumunuza :)
   sevgiler,

   Sil
 2. Fircalarla iyi tecrübelerim olmadi, yinede Mac 138 fircayla en dogal sekilde sürebiliyorum, yani cizik izleri vs olmadan. Genelde ama beautyblender süngerini kullaniyorum, bende daha dogal duruyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Beauty Blender'ı seviyorum ama kullanım ömrü kısa, fiyatı da pahalı :/ MAC'in tapered fırçasını denemedim, aklımda olsun ileride alırım belki ama Sigma F80 de kusursuz görünüm veriyor :)

   Sil
 3. ben genelde klasik fondoten fırçasıyla fondoteni güzelce sürüyorum ,sonra da buffering fırçayla fondoteni cildime iyice yediriyorum ;böyle uğraşsam da diğer fırçalarda bu kapatıcılığı yakalayamıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İki ayrı fırça ile uygulama yapmak çok mantıklı :) teşekkürler :)

   Sil

Yorum yazdığınız için teşekkürler! Lütfen yorumlarınıza link eklemeyin, link eklenmiş yorumlar onaylanmayacaktır.