4 Mart 2015 Çarşamba

Oshadhi Aromaterapi Yağları

Geçtiğimiz hafta dünyaca ünlü aromaterapi markası Oshadhi'den güzel bir paket aldım. Oshadhi Sanskritçe 'iyileştiren bitki' anlamına geliyor ve web sitelerinden okuduğum kadarıyla marka resmi sertifika alınamayan yabani bitkiler hariç, ürünlerinin organik olduğunu belgeleyen sertifikaya sahip.

Oshadhi Aromaterapi Yağları

Aromaterapi nedir?
Aromaterapi, kokulu bitki yağları ile terapi anlamına geliyor, önemli olan güzel kokudan ziyade yaratılan 'tedavi edici' ve rahatlatıcı etki.

Aromaterapide, bitkilerden distilasyon vb şekilde elde edilen öz suları kullanılıyor.  Yağ şeklinde olan bu özsuları ikiye ayrılıyor:
 • Esansiyel (uçucu) Yağlar : Havaya karışarak yok olan yağlar (gül, okaliptus gibi)
 • Taşıyıcı Yağlar: Pres şekliyle elde edilen ve elde edilmesi daha kolay yağlar (hepimizin bildiği argan yağı, zeytinyağı, badem yağı, gibi yağları örnek verebiliriz.)
Bu yağları kullanmanın bir sürü farklı yöntemi var; örneğin uçucu yağ difüzörü ile kullanabilir, banyo esnasında küvetinize bir kaç damla ekleyebilir veya duştan sonra vücudunuza sürebilirsiniz. 

Oshadhi Aromaterapi Yağları

Benim elimde 2 farklı yağ bulunuyor, bunlardan ilki esansiyel yağ olan 'Lavandin Sweet Super', diğeri ise karışımlardan oluşan bir sinerji yağı 'Fresh Breath'. Her iki yağı da yukarıda gördüğünüz buhurdanlık ile kullanıyorum.

Oshadhi Aromaterapi Yağları

Lavandin Sweet Super Esansiyel Yağ: Kas, baş ağrısı ve halsizliğe iyi geliyor, havadaki bakterileri ve mikropları öldürücü özelliği de varmış. Bu yağı geçtiğimiz hafta hemen denedim, malum bu sene kış soğuk geçiyor ve biz ailece evde sık sık birbirimize grip bulaştırdık bu nedenle havadaki mikropları öldürüyor olması bana çok cazip geldi. Buhurdanlığa bir kaç damla damlattıktan sonra yaklaşık 1 dakika içinde bütün odayı hoş bir lavanta kokusu sardı (yanlız uyarmalıyım kokusu alışık olduğumuz lavantadan farklı kokuyor, biraz daha 'bitkisel'.)

Mikroplar öldü mü bilmiyorum ama yaydığı fresh koku ile ortama enerji kattığını söyleyebilirim.

Fresh Breath Sinerji Yağı: Özellikle ferah ve derin nefes almayı kolaylaştırma özelliği taşıyan bir yağ. Gece yatmadan önce yatak odasında kullandım ve içeriğinde bulunan okaliptus sayesinde ortamda ferah ve temiz bir hava yarattı.

Oshadhi Aromaterapi Yağları

Son olarak Relax Massage Oil (Masaj Yağı) dan da bahsetmek istiyorum. Bu karışım yağ, kasları gevşetmeyi ve kramplara iyi gelmeyi, kısacası genel olarak rahatlatmayı vaat ediyor. Geçtiğimiz günlerde denedim, yoğun ve bitkisel bir kokuya sahip ancak bende pek bir rahatlama yaratmadı. Genelde kasları gevşetmek için biraz daha yoğun ürünleri kullandığım için mi bilmiyorum ama bana yeterince güçlü gelmedi.

Oshadhi Aromaterapi Yağları

Oshadhi'nin özellikle esansiyel yağlarını sevdim, kesinlikle farklı çeşitlerini de alacağım, hatta sinerji yağlarında gözüme kestirdiğim 2 çeşit var; Childhood Dreams (çocukluk rüyaları) ve Petit Prince (Küçük Prens)

Aromaterapi hakkında siz ne düşünüyorsunuz, Oshadhi markasını denemeyi düşünüyor musunuz?

2 yorum:

 1. Sinerji yağlarının ismi ne güzelmiş öyle, alırsan yorumunu merakla bekliyorum canım :) Ben de lavanta yağını buhurdanlıkla ya da çubuklu kokular ile kullanıyorum. Lavanta yağının gerçekten sakinleşirici etkisi var, deliksiz uyumaya başladım kullanmaya başladıktan itibaren.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lavantanın gene olarak sakinleştirici etkisi var :)) ama bu lavandin yağı, lavantadan farklıymış...hatta tam tersine enerji katıyormuş ortama :))

   Sil

Yorum yazdığınız için teşekkürler! Lütfen yorumlarınıza link eklemeyin, link eklenmiş yorumlar onaylanmayacaktır.