25 Mayıs 2016 Çarşamba

Organik Keratin Saç Bakımı Natura Keratin Free Plus Me

Natura Keratin daha önce şampuan ve saç kremlerini severek kullandığım bir marka, bu sefer de markanın oldukça popüler ürünlerinden biri olan Natura Keratin Free Plus Me (Organik Keratin Saç Bakımı) yazısı ile karşınızdayım.

Natura Keratin Free Plus Me Organik Keratin Bakımı

Keratin Nedir?  Keratin bir protein çeşididir ve vücudumuzda; dişlerimizin, tırnaklarımızın, derimizin ve saçlarımızın doğal yapısında bulunmaktadır.  

Natura Keratin'in 2 çeşit keratin bakımı bulunuyor:
 1. Natura Keratin Hair Treatment - Brezilya Fönü : Hasar görmüş, yıpranmış ve mat görünen saçlar için önerilmektedir. Saçlarda 6 aya kadar düzleştirme ve kalıcı fön sağlar. Formaldehit içeriyor, fakat miktarın insan sağlığı açısından zarar vermeyecek düzeyde olduğu belirtilmiş. Özellikle kıvırıcık ve çok hasarlı saçlar için uygun. Saçta 48-72 saat arası kalması ve 2 gün üst üste düzleştirilmesi gerekiyor. Evde uygulaması daha zor bir bakım olduğunu belirtmeliyim.
 2. Natura Keratin Free Plus Me - Organik Keratin Saç Bakımı: Yıpranmış saçları onaran, hatta saç botoksu olarak adlandırılan bir bakım. Etkisi yaklaşık 3 ay sürüyor, sonrasında saçların eski yıpranmış haline dönmediği, ancak ürün ilk yapıldığında elde edilen o yumuşaklık ve parlaklığın yitirildiği belirtilmiş (kısacası zamanla etkisi azalıyor.) İçeriğinde formaldehit ve zararlı kimyasallar bulunmuyor (sertifikalı bitkisel ürünler kullanıldığı belirtilmiş.) Saçlara bakım yapmanın yanı sıra, hafif düzeyde düzleştirme ve kalıcı fön özelliği de bulunuyor; Dalgalı saçlarda kalıcı fön etkisi yaklaşık 1-1.5 ay sürüyor. 
Ben bunlardan ikincisini yani Natura Keratin Free Plus Me'yi denedim.

Bu arada önemli bir not: Keratin bakımının etkisinin maksimum süre devam etmesi için sülfatsız şampuan kullanmak gerekiyor. Bu bakım kitini satan bakimliolmak.com sitesinde ayrıca bu ürün ile birlikte kullanmaya uygun şampuan ve saç kremi de bulunuyor.  Aşağıda gördüğünüz Groomed Şampuan ve Saç Kremi paraben, sülfat, formaldehyde, PPG, Sodium Chloride içermiyor.

Natura Keratin Free Plus Me Organik Keratin Bakımı

Natura Keratin Free Plus Me Organik Keratin Bakımı

Ben  Natura Keratin Free Plus Me bakım setini kullanalı yaklaşık 2 hafta oluyor. Saçlarım hafif dalgalı ve boyadan dolayı biraz da yıpranmış halde bu nedenle özellikle bu bakımı denemek istedim.

Şimdi Natura Keratin Free Plus Me Keratin Bakımını nasıl uyguladığıma geçelim;
 • Uygulama öncesi aşağıdaki fotoğrafta görülen çıkan Clarifying (arındırıcı) Şampuan ile saçlarınızı 2 kere yıkayarak, kimyasallardan vs arındırıyorsunuz. Daha sonra havlu ile ıslaklığını alıp hafif nemli bir şekilde bırakıyoruz. Saçların %80 oranında kurumuş olması gerekiyor.

Natura Keratin Free Plus Me Organik Keratin Bakımı

 • Daha sonra sıra keratini uygulamaya geliyor. Uygulama yaparken birinden yardım almakta fayda var, tek başınıza da yapabilirsiniz ama sizin için biri sürerse işlem çok daha kolay oluyor! Ben saçımı toplam 4 tutama ayırarak sürdüm. Sürerken önce saç uçlarından (yani en yıpranmış bölgelerden) başlayarak diplere doğru gidilmesi öneriliyor. (Saç diplerine, enseye ve yüze temas ettirmemeye özen gösterdim.)
 • Sürerken her saç teline nüfuz etmesi için boya fırçası ile sürmenizi öneririm, biraz sabır gerektiriyor ama neticede çok da zor bir işlem değil! Sürdükten sonra ince dişli bir tarak ile keratini saçlarıma iyice dağıttım.
 • Sürdükten sonra bone taktım (alüminyum folyo ile de sarabilirsiniz) ve yaklaşık 40 dakika beklettikten sonra saçlarımı şampuan kullanmadan su ile iyice duruladım.
 • İşlem bittikten sonra saçlarımı kuruttum ve düzleştirici ile (180 derece) yaklaşık 6-7 defa saçların üzerinden geçerek düzleştirdim. Bu arada bu düzleştirme işlemi zorunlu değil, saçlarınızı dalgalı kullanmayı seviyor ancak sırf bakım olsun diye kullanıyorsanız düzleştirme adımını es geçebilirsiniz.
 • İşlemden sonra saçlarımı şampuan ile yıkamadan önce 2 gün bekledim (aslında bu bekleme aşaması Brezilya Fönü için öneriliyor ama ben yine de emin olmak için bekledim.)

Natura Keratin Free Plus Me Keratin Bakımı hakkında yorumlarıma geçecek olursak; Uygulamadan sonra saçlarımda fark ettiğim en belirgin şey dolgunluk oldu. Keratin bakımı gerçekten saçlara daha kalın ve dolgun bir görünüm veriyor. Yumuşaklık ve parlaklık konusunda çok belirgin bir fark göremedim ancak verdiği dolgunluk oldukça hoşuma gitti, saçlarımda özellikle ilk yıkadığım gün oluşan elektriklenme sorununun da azaldığını fark ettim. Düzleştirme etkisi şu anda devam ediyor, zaten saçlarım çok dalgalı olmadığı için sanıyorum bu etki en az bir ay süre ile devam edecektir. Evde rahat uygulanan ve onarma etkisi en az 2-3 ay süren bir bakım olması nedeniyle bu ürünü sevdim, ilerleyen zamanlarda bu bakımı tekrar yapacağım.

Natura Keratin Free Plus Me Organik Keratin Bakımı

Natura Keratin Free Plus Me Organik Keratin Bakım Setinin fiyatı 150 TL. Set, Keratin Free Plus bakımın yanı sıra, arındırıcı şampuan ve sonrasında kullanabileceğiniz sülfat içermeyen şampuan ve saç kremi ile birlikte satılıyor. Natura Keratin markasının diğer ürünleri incelemek ve ürünler hakkında detaylı bilgi almak için bakimliolmak.com sitesini inceleyebilirsiniz. Siz keratin saç bakımı yaptırdınız mı, yorumlarınızı merak ediyorum?

6 yorum:

 1. Benim saçlarımda bioform olduğu için sanırım bana çok uygun değil (zira kıvırcık kullanmayı da seviyorum); fakat, bakım etkisi nedeniyle epey ilgimi çekti. Benim bu tür bakımlarla ilgili tek sıkıntım, herşeyin tek yıkamada bitmemesi. Banyodan çıktıktan sonra bekleyip tekrar yıkama lüksüm bebek dolayısıyla yok :/ Ama daha pratik bakımlar da istenen etkiyi vermiyor, farkındayım... artık Rüzgar büyüyünce denerim keratin bakımını da :) Güle güle kullan, sevgiler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başak'cım çok haklısın, bu aslında evde saç boyamaktan çok farklı bir işlem değil, uygulama ve bekleme süresi bakımından. Ama biraz zahmetli tabii ki, bebek olunca işler normale göre bir iki kat daha zorlaşıyor zaten :)) Verdiği dolgun görünüm beni memnun etti, bir de formaldehit içermiyor olması da çok iyi tabii :) Çok teşekkür ederim , öpüyorum!

   Sil
 2. Keratin saçlarda mucize etkisi yaratıyor zaten sacta bulunan birsey ama dışardan uygulandığında da hem duzlestiriyor hem parlatıcısı yumuşatılır keratin li ürünler favorim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen canım, saçlarımı ihmal etmiştim biraz o yüzden iyi geldi bana da :))

   Sil
 3. Çok kullanmak istediğim bir markaydı ama bi yerde içeriğinde brezilya fönü üründe, formaldehit olduğunu okudum, almaktan vazgeçtim :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım formeldehit içermeyen bu çeşidini deneyebilirsin, Brezilya fönü kadar kalıcı değil ama olsun :)

   Sil

Yorum yazdığınız için teşekkürler! Lütfen yorumlarınıza link eklemeyin, link eklenmiş yorumlar onaylanmayacaktır.