30 Haziran 2016 Perşembe

Braun Silk Expert ipl Cihazı Kullanımı, özellikleri

Yaklaşık 2 ay önce aldığım ve aldığımdan beri düzenli olarak kullandığım Braun Silk Expert IPL Cihazını bugün size tanıtacağım. Bir süre daha kullandıktan sonra ise Braun Silk Expert IPL cihazı ile ilgili yorumlarımı (deneyimlerimi) içeren bir yazı yazacağım. Bu arada hatırlayanlar olacaktır, daha önce blogda lazer epilasyon yaptırdığımı yazmıştım, ancak lazer epilasyon yaptırmadığım bölgeler var ve ne yazık ki şu anda düzenli olarak lazer merkezine gidecek zamanım yok, bu nedenle özellikle evde kullanılan bir cihaz almak istedim. (Okumak isterseniz; Lazer epilasyon deneyimlerim)

Braun Silk Expert IPL Cihazı

Yukarıda da belirttiğim gibi, bu yazı Braun IPL cihazını tanımaya yönelik olacak, yorumlarımı ise bir başka yazıda paylaşıyor olacağım.

Ev tipi IPL cihazı için piyasada tercih edebileceğim 3 marka vardı, en pahalısı olmasına rağmen Braun'u seçmemde bir kaç faktör vardı, bunları şu şekilde sıralayabilirim;
 1. Braun IPL cihazı, atışlarını 0.9-1.9 saniyede bir yapıyor. Braun'un kendi sitesinde, diğer markaların IPL cihazlarına oranla 2 kat daha hızlı olduğu belirtilmiş. Hız, seri atışlar yapabilmek ve toplam süreyi kısa tutmak için oldukça önemli (özellikle kol, bacak gibi büyük bölgelere uygulama yapacaksanız.)
 2. Yukarıdaki maddeye ek olarak Braun IPL cihazının kayma modu bulunuyor, yani cihazı kaldırmadan atış yapmaya devam edebiliyorsunuz.
 3. Braun IPL cihazının rakiplerine fark atan bir noktası daha var; cilt tonunuzu atış yapmadan otomatik okuması. Saniyede 80 kez cilt tonu okuma özelliği bulunuyormuş, bu teknolojiye Senso Adapt adını vermişler. Bu da hem uygulamayı kolaylaştırıyor, hem de bir nevi işinizi garantiye alıyor. Örneğin benim üst bacaklarım kollarıma göre daha açık renge sahip ve cihazda herhangi bir cilt tonu ayarı yapmadan rahatlıkla kullanabiliyorum.
 4.  Hassas bölgeler için  hassas modu bulunuyor .
 5. Şarj etmenize gerek yok, fişe takar takmaz kullanıma hazır oluyor. 
 6. Ergonomik bir tasarıma sahip, ağır değil ve ele rahat oturuyor.
Braun Silk Expert IPL Cihazı

Bana göre bu cihazın tek olumsuz yanı tek bir başlık ile gelmesi, yani bikini bölgesi veya yüz için daha küçük  ayrı bir başlığı bulunmuyor. Açıkçası ben zaten yüz bölgemde kullanmadığım için ayrı bir başlığa çok gerek duymadım, kaldı ki tek bir başlıkla tüm bölgelere uygulama yapabilirsiniz. (Temizliğe dikkat ettikten sonra çok da sorun olacağını sanmıyorum.) 

Detayları merak edenler için Braun IPL cihazı hakkında genel bilgiler vereyim;

Braun IPL Cihazı hangi bölgelerde kullanılabilir? Kimler kullanabilir?

Braun IPL cihazı, çoğumuzun en şikayetçi olduğu bölgelerde kullanılabiliyor;
 • Bacak (alt, üst)
 • Kol
 • Bikini
 • Yüz
 • Koltuk altı
Kullanımdan önce bölgedeki tüyleri jilet ile almak gerekiyor. Ben kol ve üst bacaklarda kullandığım için bu durumu dert etmedim. Yüz bölgesi için bu cihazlar ne kadar etkili olur bilemiyorum, ama sanırım ben cesaret edip kullanamazdım, uyuyan tüyleri uyandırma riski olduğunu okudum (ama olumlu sonuçlar alanlar varsa lütfen yorum olarak yazın.)

Cihazın hamile veya 18 yaş altındakilerin kullanması önerilmiyor. Bunun haricinde açık, orta renkli tene ve koyu renk kıllara sahipseniz kullanabilirsiniz. Hatta sitelerinde şekilde bir tablo mecvut;Braun Silk Expert IPL Cihazı nasıl çalışıyor?

Yukarıda yazdığım gibi, cihaz fişe takar takmaz atış yapmaya hazır hale geliyor. Herhangi bir nedenden ötürü teniniz ile düzgün bir şekilde temas etmez ise atış yapmıyor. Bu güvenlik için düşünülmüş, güzel bir özellik. Zaten cildinize tam temas ettiğinde kenar çubuklarında beyaz-mavi renkte bir ışık yanıyor ve böylece atış yapmanın uygun olduğunu anlıyorsunuz.

Braun Silk Expert IPL Cihazı

Lazer epilasyon yazımda da bahsettiğim gibi IPL aslında lazer teknolojisi değil. Dolayısıyla bir güzellik merkezine gidip Alexandrite Lazer ile kıllarınızı aldırmak kadar hızlı ve bir anda etki eden bir sonuç beklememek lazım. Ancak bu tür ev tipi cihazlar, benim gibi zaman yaratamayanlar için uygun. Neticede ev ortamında yapabileceğimiz jilet, tüy dökücü krem gibi yüzeysel yöntemlere veya ağda, epilasyon gibi yöntemlere oranla IPL 'nin daha tercih edilesi olduğunu düşünüyorum. Jilet, ağda gibi yöntemlerde tüyler yeniden çıkarken IPL cihazları sayesinde en azından ciddi oranda azalma görmek mümkün olacaktır. Tüylerin uzama döngüsünü uzun uzun anlatmayacağım, ancak internet'te bu konu hakkında detaylı bilgiler okuyabilirsiniz.

Braun'un kendi açıklamasından bir cümle ile kısaca nasıl çalıştığını özetleyelim;

"Braun Silk Expert IPL cihazı, cilt yüzeyinin hemen altındaki tüy folikülünde bulunan melanini hedef alarak büyüme döngüsünü bozar. Düzenli kullanıldığında istenmeyen tüylerin yüze ulaşmasını engellemeye yardımcı olur."

Braun Silk Expert IPL Cihazı

Braun Silk Expert IPL Cihazı ne kadar sıklıkta kullanılıyor? Kullanım ömrü ne kadar?

İlk başladığınızda haftada bir defa kullanmanız gerekiyor, daha sık kullanım tavsiye edilmiyor, ben de uygulama talimatına bire bir uyuyorum (hatta AppStore'dan Braun'un uygulamasını indirdim, oradan takip edebiliyorum haftalık programımı.) Braun IPL cihazının vaatlerine göre; Yaklaşık 4 - 12 hafta arası bir sürede sonuç alıyorsunuz, bundan sonra ise 'bakım aşamasına' geçiyor ve sadece gerek görürseniz atış yapıyorsunuz. 

Cihazın 120,000 atış ömrü var. Yani tüm vücut için 6 yıla kadar sizi idare edecektir, ki bu süre yeter de artar bile. Küçük bölgelerde uygulama yapıyorsanız 14 yıla kadar idare edecektir.

Braun Silk Expert IPL Cihazı kullanımı kolay mı? Acıtıyor mu?

Evet kullanımı kolay ve oldukça hızlı, tabii uygulanan bölgeye göre değişir ama sanıyorum ortalama 10 dakika içinde işlem bitiyor.

Acı konusuna gelince, çok hafif bir acı oluyor ama dayanılmayacak bir şey değil kesinlikle. Yani bu cihazı aldıktan sonra canım acıyor, kullanmayı bıraktım diyen biri çıkmaz herhalde.

Braun Silk Expert IPL Cihazı

Yaz aylarında kullanıma uygun mu?

Ben kullandıktan hemen sonra güneşe çıkmayarak ve koruma faktörü yüksek bir güneş kremi kullanarak kendimi koruyorum. Ama tercih sizin, siz kullanmak için kış aylarını bekleyebilirsiniz. (Ben de önlem olarak tatile çıkmadan önceki hafta kullanmayı bırakacağım.)

Önümüzdeki ay içerisinde Braun IPL cihazı hakkında yorumlarımı da paylaşıyor olacağım, eğer sizin bu tür ev tipi IPL cihazları ile ilgili bir deneyiminiz olduysa yorum yazabilirsiniz, ayrıca merak ettiğiniz bir şey varsa lütfen sorun.

59 yorum:

 1. Ay tatlım yorumlarını mutlaka yaz olur bak bekliyorum 😘 fiyat ve kalite olarak da karsılastırma yaparsan cok sevinirim kolay gele😜

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, yorumlarımı fırsat bulur bulmaz yazacağım :)

   Sil
 2. Paylaşım için teşekkürler, merak ettiğim ürünlerden biriydi. Açıkcası hala kararsızım bakalım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben memnun kaldım ama zamanın varsa bir merkezde Alex cihaz ile çok daha kısa sürede sonuç alınıyor :)

   Sil
 3. Göbek ve bel tüyleri içinde uygun mudur bu tür cihazlar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uygun olup olmadığına dair birşey belirtilmemiş, bilmiyorum.

   Sil
 4. Çok düşünüyorum alsam mı diye ama etkisi olmaz gibime geliyor kararsızım :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilk seanstan sonra mucize beklememek lazım, sabırla ve düzenli kullanım ile etkili oluyor :)

   Sil
 5. Pek aklıma yatmamıştı ama senin yazından sonra ben de düşünmeye başladım alsam mı diye. Güle güle kullan canım, detaylı yorumlarını merak ediyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevda'cım ben de uzun süre bu tür cihazlara önyargı ile yaklaşmıştım ama gerçekten etkili oluyorlarmış! :))

   Sil
 6. Bir çok açıdan Philips Lumea'ya göre daha avantajlı bir cihaz gibi duruyor, güle güle kullan. Ben açıkçası Philips'in kol altı ve bikini bölgesindeki performansını sevdim. Hatta kol altı bitti gibi. Bacaklar için epey uğraşmam gerekecek sanırım. Azalma var ama %50 civarında. Yine de tatili kurtardı mesela. Seninle aynı nedenlerden yüz bölgemde ve yaz mevsimine denk geldiği için sürekli açık kalacak kollarımda kullanmadım. Sonbaharla birlikte kollarımda da kullanmaya başlayacağım.

  BU arada, Philips'in 2 haftada bir kullanılması öneriliyor ve ben kol altımda 3 seanstan sonra fark edilir derecede azalma gördüm. Bikini bölgemde 4 seanstan sonra. Bacaklarda ise bence seansları senin cihazdaki gibi 10-12 yaptıktan sonra aşama beklemek lazım. Bakalım ne zaman sonuç alacağım?

  Güle güle kullan, sevgiler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başak'cım çok teşekkürler. Phillips Lumea'nın da çok iyi sonuç verdiğini okudum, sende de etkili olmasına sevindim, zaten takip ediyorum gelişmeleri. Neticede benzer teknolojiler, ufak tefek farklılıklar var. Ben de özellikle üst bacaklarımda aldığım sonuçtan çok memnun kaldım, ama tabii kullanmaya devam etmem gerekiyor. Dediğin gibi yaz tatili kurtardı ya o bile bir şey! Sen de güle güle kullan, çok öpüyorum!

   Sil
  2. Başak Hanım ve de Makyaj Bloğum merhaba kullanımla ilgili yorumlarınızı alabilir miyim? Özel bir merkezde ayda bir olmak üzere 6seans IPL yaptırdım. Memnun da kaldım fakat 6.seansın sonunda şehir değiştirmek durumunda kaldım. 4aydır bulunduğum şehir ve çevresinde benzer güven verici bir adres bulamadım. Ev tipi lazer cihazı almaya karar verdim de hangisi??? Soru işaretlerim var, Daha önceki yıllarda Alex ve ütüleme de denedim. Alexander dan sonra en etkili yöntem IPL oldu benim için. Yaklaşık bir yıllık kullanıcı olduğunuz için tecrübe ve memnuniyetinizi merak ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Mutlu, güzel günler :)

   Sil
  3. Merhaba, ben kendi adıma memnun kaldım, ancak daha sonra hamilelik şimdi de emzirme nedeni ile ara vermek durumunda kaldım. Ancak dediğim gibi lazer kadar etkili bir sonuç beklememek lazım :) Ev tipi bir cihaz için güzel sonuçlar almak mümkün.

   Sil
 7. Cnm ben lazere gittim uzun Nirvana süre tek tük ince tüyler kaldı bu cihaz ince olanları goruyormu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim ince tüylerde de etkili oldu, onları 2-3 defa aldım mesela hala geri uzamadılar. Ama sadece bir kaç ince tüy için almaya değer mi bilmiyorum, benim lazer yaptırmadığım bölgeler vardı o yüzden aldım.

   Sil
 8. ben yeni aldım ürünü kargo bugün geldi bacak ve kollarda kullandım acaba genital bölgede kullanılıyor mu? kullanıyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır kullanmıyorum, genital bölgede kullanıma uygun değil diye biliyorum, ancak bikini bölgenizde kullanabilirsiniz.

   Sil
  2. Gülsüm hanim siz kullanmayi denediniz mi peki genital bölgenizde.

   Sil
  3. Denedim fakat tanımıyor kullanılmıyor değil yani kullanılamıyor maalesef :)

   Sil
  4. merhabaa sonuç nasıl acaba ?tavsiye eder misiniz ?

   Sil
  5. Ben genital bölgeme yapıyorum braun satıcısı yaoabilirsiniz demişti.teni görmüyor evet gerdirirseniz görüyor

   Sil
 9. Çok güzel bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 10. Merhaba ben philips lumea2007 ve braun silk expert arasinda kararsiz kaldim acaba bana bir tavsiyeniz olabilir mi bir de lumea 2haftada braun 1haftada bir kullanilabiliyor bu bir avantaj yaratir misimdiden tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Philips kullanmadım ama yukarıda yazımda anlattığım gibi Braun'un bazı önemli avantajları var ve ben bu nedenle Braun'u tercih ettim. Çok da memnun kaldım, yakında etkilerini anlattığım ikinci bir yazı paylaşacağım :)

   Sil
 11. Ben kararsız kaldım bu aletin BRAUN BD 5001 5009 5008 SILK-EXPERT olarak markalari var hangisini almam gerekiyo bilemedim fikir verebilir misiniz?

  YanıtlaSil
 12. Meraba, ürün hakkındaki son yorumlarınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Braun Silk Expert hakkında güncel yorumlarımı yeni bir yazı ile paylaşacağım. Yoğunluktan fırsatım olmadı ama çok soru geliyor o nedenle bir ara mutlaka yazacağım.

   Sil
 13. merhaba ilk kullanımdan sonraki uygulamalar içinde jilet kullanyor musunuz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aralarda jilet kullanmak gerekiyor, ağda kılları kökten aldığı için bütün süreci olumsuz etkileyecektir.

   Sil
 14. erkeklerde de etkili olur mu?

  YanıtlaSil
 15. Genital bölgede anüs çevresi ve yüz bölgesindeki alın yanak dudak üstü gibi yerler için kullanabiliyor musunuZ kullanabiliyorsanjz bu bölgelere rahat atış yapabiliyor musunuz ???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bikini bölgesinde kullanılabiliyor, genital alanda kullanıma uygun olmadığı belirtilmiş, açıkçası ben de riske girip denemedim. Her ne kadar Body & Face olarak belirtilse de ben yüzüme yakın hiçbir yerde kullanmadım o yüzden o konuda bir yorum yapamıyorum.

   Sil
 16. merhaba bende bu urunu aldım ancak o penceresi olan yer içine doğru delık yanı içte cam var ama ustunde yok ? acaba urun sorunlu olabilir mi diye sizin de öylemi sormak istedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de bu cihazdan aldım kullanıyorum da bu bir sorun değil tasarımı bu şekilde cihazın

   Sil
 17. Yeni yorumlarınızı yazabilir misiniz :)

  YanıtlaSil
 18. Bende bu konularda çok kararsız kaldım.Hangi ürünü alsam daha etkili olur bilemedim off kaldim arada valla 😃

  YanıtlaSil
 19. Temizliği nasıl oluyor

  YanıtlaSil
 20. Bende alacağım ama en iyisi roventa dedi gittiğim yerler. Kafam allak bullak oldu

  YanıtlaSil
 21. herkese merhaba, bende braunun ürününden aldım ve ilk olarak kollarımda denedim. gerçekten kullanımı kolay ve basit ürün ağır da değil, sadece merak ettiğim bir konu var ürünü kullanmadan önce uygulayacağımız yerin temizlenip 48 saat bekledikten sonra mı uygulamaya başlayacağız. bir çok yorum okumuştum böyle bişey diyordu. :/ yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 22. Merhaba ben de yeni aldim 1 kez kullandım. 3 4 atistan sonra isinmasi normal mi sicak olmasi beni rahatsiz etti ve korkuttu.

  YanıtlaSil
 23. Merhabalar. Bende alexe gittim son seansım kaldı ama yüzdeyüz bitmediler.inceldi tüyler ama hala az da olsa çıkıyolar. alex yaptırmadığım göbek bölgesinde ve alexten kalma ince tüylerimde bu cihazı kullanabilir miyim memnun kalır mıyım.aynı durumdayım yani sizle.sizden cvp bekliyorum cihaz indirimdeyken alacağım cevabınıza göre :) teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Göbek bölgesi için ne kadar etkili olur bilemedim açıkçası, aslında iyi ve güvenilir bir yer bulsanız o tür ince tüyler için iğneli epilasyon en güzeli...Bu cihazı ben kol, bacak ve bikini bölgelerimde kullandım ve gayet memnun kaldım, şu anda mecburi ara verdim. Tüyleri / kılları sıfırlamasa bile ciddi anlamda azalma sağladı ama tabii herkesin kıl yapısı farklı o yüzden 'gidin alın, kesin memnun kalırsınız' diyemiyorum kimseye :)

   Sil
 24. Ben genel olarak güzellik merkezlerinde ve diğer marka cihazlarda jiletten sonra bir miktar uzamasını bekledim yine de batın da öyle birşey dememesine rağmen bir sıkıntı olur mu sizce
  Bir de başlangıç aşamasındaki 4 12 haftalık seansta her seferinde jilet gerekiyor mu yoksa ilk 3 seanstan sonra azalmaya başladığı için sorun olmaz mı
  Teşekkürler şimdiden 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tüylerdeki azalma miktarı kişiden kişiye göre değişecektir, genelde 3 seanstan sonra uzayan tüyler oluyor onladan kurtulmanın tek yöntemi kıl köklerine dokunmadan jilet kullanmak.

   Sil
 25. merhaba cihazla ilgili güncel yorumunuzu bekliyorum merakla 1 senedir kullanıyorsunuz tavsiye eder misiniz ?

  YanıtlaSil
 26. Merhaba bende aldım ama birşey öğrenmek istiyorum jiletle aldıktan hemen sonra mı uyguladınız yoksa bekleme süresi var mı kaç saat beklemek gerekiyor bunu öğrenmek istiyorum.

  YanıtlaSil
 27. Jiletle aldıktan hemen sonra uygulanabildiğini söylemişti aldığım yerdeki kişi de kullanıyormuş ağda epilasyon vs yaparsanız 3 gün falan bekleyin demişti

  YanıtlaSil
 28. Birşey sormak istiyorum bikini bölgesiyle genitalin aynı olduğunu sanıyordum şu an doğrusunu öğrendim ama şimdiye kadar üç kez yapmıştım cihaz genitale uyumlu değil bir şey olur mu sizce korktum açıkçası 😞

  YanıtlaSil
 29. 120.000 atım yeterli oluyor dimi ? Çünkü 300.000 atımlısı cıkmış daha pahalı tabiki sonradan yetersiz kalmaz dimi ?

  YanıtlaSil
 30. Merhaba jiletleme işi tek seferlik mi bilgi verirmisiniz

  YanıtlaSil
 31. Kadin acik acik anlasilir yazmis , okumuyorsunuz bin tame gereksiz soru soruyorsunuz ...

  YanıtlaSil
 32. Merhaba alet hakkındaki güncel yorumlarınız nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, araya hamilelik, emzirme girince kullanıma (ve tabii bu bloga da) ara verdim, ama kısaca şunu söyleyebilirim çok mucize beklememek lazım, kılların çıkma süresini uzatması ve ara ara azaltması güzel ama bir lazer merkezine gidip 5-6 seansta elde edeceğiniz şekilde bir sonuç olmuyor tabii.

   Sil
 33. Ben cihazı yeni aldım bir süre kullandım ısınma olmadı fakat şuan cihaz çalışmıyor acaba bozuk ürün mü geldi atış yapmıyor yada kendi kendini mı dinlenme moduna alıyor yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba ben hiç dinlenme modunu görmedim öyle bi özelliği de yok bildiğim kadarıyla cihaz bozuk olabilir servise gönderin bence

   Sil
  2. Cihazın kullanma manüelinde yer alan trouble shooting kısmına bakın, ona rağmen çalıştıramıyorsanız servise gönderebilirsiniz.

   Sil

Yorum yazdığınız için teşekkürler! Lütfen yorumlarınıza link eklemeyin, link eklenmiş yorumlar onaylanmayacaktır.